Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

Tóth György Emlékérem és KSZR díj

Tóth György Emlékérem és KSZR díj átadása

 gg, szz

Kiemelkedő munkájukért kapták a díjakat

Könyvtárosok elismerése a szakmai napon

Novemberben minden évben szakmai napot, továbbképzést rendeznek a Vörösmarty Mihály Könyvtárban a megye könyvtárosai számára. A tanácskozás az idén is a Tóth György Emlékérem ünnepélyes átadásával vette kezdetét.

A Vörösmarty Mihály Könyvtárban 2002-ben hozták létre a Tóth György Emlékérmet, a megye közkönyvtáraiban dolgozók munkájának erkölcsi elismeréseként. Az emlékérmet évről évre öttagú kuratórium ítéli oda azoknak a szakembereknek, akik sokat tettek a könyvtárhasználók magas szintű kiszolgálásáért. A díj névadója a Vörösmarty Mihály Könyvtár 1995-ben elhunyt, országosan is ismert és elismert könyvtárosa, Tóth György, akinek legendás volt óriási könyvismerete, valamint helyismereti műveltsége.

Az idén Iszak Ferencnének ítélte a kuratórium a rangos kitüntetést. Iszak Ferencné 1990 óta dolgozik a Vörösmarty Mihály Könyvtárban, előtte Várpalotán a Krúdy Gyula Városi Könyvtár munkatársa volt. Házas, két felnőtt gyermeke van, Székesfehérváron él, a gyermekkorát Várpalotán töltötte – derült ki a méltatásból. Könyvtáros asszisztensi képesítést szerzett a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, 2005-ben pedig informatikus könyvtáros diplomát szerzett az Eötvös József Főiskolán. Kezdetben az olvasószolgálatban, főként a felnőtt kölcsönzőben és a gyermekkönyvtárban dolgozott, majd 2010-ben módszertanos könyvtáros, 2015-től pedig a Könyvtárellátási és Módszertani Csoport vezetője lett.

A laudáció kiemelte: Iszak Ferencnét kedves, alkalmazkodó, érdeklődő személyisége hamar ismertté tette Székesfehérváron mind az olvasók, mind könyvtáros kollégái körében. Rendszeresen képzi magát, érdeklődéssel és tevékenyen figyeli nemcsak a helyi és a megyei, hanem az országos szakmai munkát, folyamatokat, stratégiákat. 2010-ben, a Magyar Kultúra Napján a Fejér Megyei Önkormányzat elismerő oklevéllel ismerte el munkáját. 2015-ben a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Fejér Megyei Szervezetének elnökségi tagjává választották.

Módszertanos könyvtárosként a teljes megyei szakmai munkát koordinálja, figyelemmel kíséri a megyében működő összes könyvtár életét is. A statisztikai adatszolgáltatást és elemzést mindig alaposan és komoly odafigyeléssel látja el, ahogy minden egyéb feladatot is, akár a szabadidejét is feláldozva. Rávilágít összefüggésekre, könnyen felismeri az ellentmondásokat. A szakmai továbbképzések szervezését nagy odaadással végzi, rendszeres előadó és oktató, prezentációira mindig nagyon komolyan készül: ebben is az igényesség, alaposság jellemzi. Fontosnak tekinti a szakmai ismeretek rendszeres bővítését, a tudása megosztását.

Számos alkalommal bizonyította rátermettségét, sokoldalú gondolkodásmódját, amellyel nem kevés helyi gondot sikerült megoldania a bibliotékákban. Erőn felül igyekszik mindenhol, mindenkiből a lehető legtöbbet kihozni, mindenkivel konszenzusra jutni, legyen az polgármester, alpolgármester, jegyző, könyvtáros. Volt idő, amikor egyedüli módszertanos könyvtárosa volt az intézménynek, és emellett belső feladatokat is el kellett látnia: tette mindezt önfegyelemmel és türelemmel. Folyamatosan figyeli és közvetíti a pályázati lehetőségeket, gyűjti és közzéteszi az információkat. A könyvtári jogszabályok változásait, jelentőségét mindig nyomon követi és közvetíti, komoly segítséget adva felettesei munkájához is. Gyakran ad tanácsokat települési állományellenőrzésekhez, átfogó szakmai munkákhoz.

A rendezvények szervezésében nélkülözhetetlen munkát végez, összefogja az Országos Könyvtári Napok vidéki rendezvényeit, folyamatosan egyeztet, felvilágosítást nyújt a lehetőségekről, kötelezettségekről. Szakmai munkakörén kívül, ha kell, foglalkozik számlákkal, adatelemzésekkel, szakmai utak szervezésével, és minden egyébbel, ami az eredményes munkát elősegíti, vagy a kollégák, az emberek hangulatát jobbá teszi.

2013-tól a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer keretében folyamatosan erőn felül teljesít, a semmiből építette fel kollégáival egy megújuló országos ellátási rendszer megyei bázisát, ami korábban nem volt része az intézménynek. Átlátja és átfogja a KSZR tevékenységet, az egyre növekvő számú falvak mellett is. Példaértékű munkát végez a könyvtárak szakmai ellátásában, állományuk és berendezésük alakításában. Elévülhetetlen szerepe van az új munkafolyamatok létrehozásában, a gyarapítástól a kiszállításig, a költségvetéstől a megújuló könyvtárakig. Oroszlánrésze van a kistelepülések állományának retrospektív konverziója szervezésében, megvalósításában, eredményességében. A hattagú  módszertani csoport mellett 13 kulturális közfoglalkoztatott tevékenységét koordinálta: nemcsak szakmailag, de emberileg is odafigyel valamennyi résztvevőre, a saját feladatain felül is.

2018-tól új feladatként a nyilvános könyvtári beszámolók elemzését is rendkívüli alapossággal végzi, másodmagával egy újabb feladatnak téve eleget, alkalmazkodva a megváltozott és növekvő elvárásokhoz. Munkájának eredményeit országos szinten is elismerik.

Részt vett számos helyi programon, a szervezésükben, számos könyvtár állományát alakítja, rendezi. Sokszor oktat, szervezi a kistelepülési könyvtárak munkáját, tanácsokat ad, és közben senkiről nem feledkezik meg. Munkájával közvetve az olvasókat támogatja. Egyre többször ad segítséget tanulóknak, gyakornokoknak, bevezetve őket a könyvtári rendszer rejtelmeibe.

Tevékenyen részt vett nyugdíjas találkozók szervezésében, a könyvtáros szakmát elszántan képviseli, hogy mindenki megkapja a neki járó elismerést. Több cikluson keresztül esélyegyenlőségi referensként is dolgozott, szakszervezeti bizalmiként pedig harcosan védte a dolgozók érdekeit, számos alkalommal vett részt egyeztetéseken. Az egyre sokasodó feladatok közepette is őrzi elhivatottságát, szakmai alázatát.

Bárki fordulhat hozzá kisebb-nagyobb segítségért, mindenkire odafigyel a környezetében. Híres alkotó személyiségéről, találékonyságáról.  „Gabi nélkül a Módszertan olyan lenne, mint a csillagok ragyogás nélkül, a tenger az égszín kékje nélkül” – hangzott el végül a díjátadón.

A továbbképzésen – szintén a hagyományokhoz híven -- átadták a KSZR-díjat is. A KSZR a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer, amely az ötezer főnél kevesebb lakosú települések minőségi könyvtári szolgáltatásáért jött létre. A megyében eddig több mint 70 település csatlakozott hozzá, a szakmai felügyeletet a Vörösmarty Mihály Könyvtár látja el.  Az idén a KSZR-díjat a váli könyvtáros, Csókás Elekné Anikó vehette át, kiemelkedő munkájáért.

Iszak Ferencné
Csókás Elekné Anikó

További híreink

Gallai Virág előadása Rejtő Jenő életéről, munkásságáról, regényeiről, verseiről és bohózatairól.

2024. április 10. (szerda) 17:00

A veszprémi és országos irodalmi lapokban publikáló Domján Gáborral beszélgetünk.
 
2024. április 18. (csütörtök) 17:30

Neumann János születésének 120. évfordulóján a Neumann Társaság nagyszabású megemlékezéssorozattal készült, céljuk a híres matematikus életének, munkásságának minél szélesebb körű megismertetése.

2024. március 21-28.

Tasi Katalin meséje papírszínházi előadásban Gyermekrészlegünkön.

2024. április 27. (szombat) 10:00

Játékfelhívás: Írjon novellát a Chat GPT segítségével!

2024. március 21 - április 5.

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Kvízek

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

Értékmentés a kultúrában

forrás: Fehérvár Médiacentrum

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram