Országos novellapályázat, karácsonyra
Fantasy, minden korosztálynak
A Vörösmarty Mihály Könyvtárban tavaly igen sikeresnek bizonyult a karácsonyi novellapályázat: az első felhívásra ugyanis nagyszerű írások születtek. A könyvtár most újra meghirdeti a prózaíró pályázatot, amelyre korhatár nélkül, bárki jelentkezhet, az ország minden tájáról.
-- Az idei pályázatban kizárólag a műfajt kötöttük ki: a karácsonyi történeteket ezúttal a fantasy műfajában várjuk – mondják a pályázat koordinátorai, Simonicsné Tóth Krisztina és Fersch Renáta könyvtárosok. – Nem titkoljuk: ezzel az a célunk, hogy megszólítsuk a középiskolás korosztályt, és fiatalokat is novellaírásra sarkalljuk, hiszen a fantasy az ő köreikben a legnépszerűbb. Ugyanakkor a fantasy irodalom rendkívül tág, ezért minden korosztály számára érdekes és vonzó lehet. A fantasyba beletartoznak mindazok a történetek, amelyek szereplői a hétköznapi életben nem jelennek meg: a sárkányoktól kezdve az ördögökön és az angyalokon keresztül, az ismert mitikus alakokon át, az egészen sajátos, képzelet szülte világokhoz tartozó, kitalált figurákig… Voltaképpen a rendkívül népszerű Harry Potter-történetek is -- részben -- ehhez a vonulathoz tartoznak, hiszen ott is a varázslók világában megjelenő alakok, lények szerepelnek. A fantasy novella mindenesetre kicsit komolyabb, mint egy mese, ugyanakkor a szórakoztatás is a célja a hol romatikus, hol kalandos történeteknek, amelyek általában nem a reális, hétköznapi világban játszódnak, vagy – ha mégis a hétköznapi, emberi világ a sztori színtere –, csodás, fantáziaszülte fordulatok, lények csöppennek bele.
Tavaly inkább Székesfehérváron, Fejér megyében hirdették meg a pályázatot, az idén azonban bárki, bárhonnan jelentkezhet. A zsűri elnöke is országos hírű író: Varga Bea, aki On Sai néven ír fantasy-novellákat, regényeket, illetve sci-fi-irodalmat. Emellett pedig a Könyvmolyképző Kiadó szerkesztőjeként, a kiadó íróiskolájának alapítójaként tehetséggondozással és tehetségek felfedezésével is foglalkozik. Ő az, aki egyébként formabontó szakirodalmat írt kreatív íróknak, hogy segítse az amatőr szerzők szárnypróbálgatásait, megismertesse őket az írástechnikával, a könyvkiadással.
December 8-án, éjfélig várják tehát a Vörösmarty Könyvtárban az írásokat, amelyek terjedelme – szóközökkel együtt – legfeljebb 4000 karakter lehet. A novellákat e-mail-mellékletként kell elküldeni a következő címre: fersch.renata@vmk.hu Fel kell tüntetni, hogy az írás szerzője hány esztendős, a levél tárgyaként pedig ez szerepeljen: fantasztikus karácsony.
Az est során bepillantást nyerhetünk a kutatások kulisszatitkaiba, valamint szó lesz a Vaskapu Vár Baráti Kör Egyesület tevékenységeiről, rendezvényeiről. Az esemény különlegessége, hogy az előadás ideje alatt a feltárt kincslelet is megtekinthető lesz.
2026. március 30. (hétfő) 17:30
Könyvajánló beszélgetés természetvédelemről és kizsákmányolásról, emberek és állatok közötti kötődésről és a természet gyógyító erejéről.
2026. március 24. (kedd) 16:30
Középiskolások és felnőttek figyelmébe ajánlott program, melyen a Bűvös hetes programsorozat egyik védnöke tart előadást Lázár Ervinről.
2026. március 11. (szerda) 15:00
A könyvtár állományából törölt folyóiratok korábbi évfolyamaiból válogathatnak látogatóink a készlet erejéig tagkönyvtáraink nyitvatartási idejében.
2026. február 12-19. között