Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

Akikre büszkék vagyunk
Jeles, neves emberek a katalógusban
Hasznos tanácsok a kereséshez

gg, szz


A Vörösmarty Mihály Könyvtár Helyismereti és digitalizálási részlegében előadás-sorozaton  mutatják be azokat a forrásokat, dokumentumokat – egyebek között kisnyomtatványokat, fotókat, képeslapokat  -,  amelyek révén jobban, alaposabban  megismerheti a nagyközönség a megye történetét. A sorozat folytatásaként április 17-én, szerdán 15.30 órakor Farkas Edit és Kégli Ferenc tart előadást, Akikre büszkék vagyunk! címmel.  
A helyismereti részleg munkája roppant szerteágazó: feladatuk egyebek között a sajtófigyelés is. A napilapokat, hetilapokat, folyóiratokat vizsgálva gondosan rögzítik, ha rábukkannak valamelyik cikkben egy-egy olyan személyiségre, akinek van a megyéhez valamiféle kötődése. Külön katalógusban lehet rákeresni a megyéhez kötődő neves emberekre, mindazokra, akik a saját szakterületükön letettek valamit az asztalra, teljesítményükre méltán büszkék lehetünk – akadnak közöttük írók, színészek, képzőművészek, tanárok, mérnökök, papok egyaránt.
Farkas Edit azt mutatja meg az érdeklődőknek, hogyan lehet a könyvtárban, sőt, már a könyvtár honlapján, az internet segítségével otthon is tájékozódni egy-egy jeles személyiségről. Bemutatja a Fejér Megyei Életrajzi Lexikont, létrehozásának történetét, a felépítését, és a közönség megtudhatja, miféle érdekességeket lehet a lexikonból megtudni. De a hallgatóság megismerheti a könyvtár évfordulónaptárát is: ebben azok a neves személyiségek szerepelnek, akiknek az adott évben a születésük vagy a haláluk kerek évfordulójára emlékezünk. A honlapon az is szerepel, hogy miféle forrásanyagból tudhatunk meg részleteket a jeles személyiséggel kapcsolatban.  Kiderül továbbá, hogy milyen érdekességeket tartogat még a megyével kapcsolatban a honlap, és miként lehet a katalógusban további helyi információkra bukkanni.  
Kégli Ferenc vetítettképes előadásában arról beszél, mi van a könyvtári honlapon túl, miként lehet ismereteket szerezni különféle adatbázisokból. Mostanában igen divatossá vált a családkutatás, sokan keresik a gyökereiket, oldalági rokonságukat, ehhez is fontos segítséget, ötleteket kaphatnak az érdeklődők azzal kapcsolatosan, hogyan lehet elindulni, az adattárak segítségével tájékozódni.    



További híreink

Részlegeink és tagkönyvtáraink 2025. május 1-jén (csütörtök) május 2-án (péntek) és május 3-án (szombat) zárva tartanak.

A könyvtárosok világnapja alkalmából immár több éves hagyomány Helyismereti csoportunknál, hogy megemlékezzenek egykori jeles könyvtárosokról. Idén Tóth György Istvánra (1932-1995) hívjuk fel a figyelmet virtuális kiállításunkkal.

A Vörösmarty Társaság és a Vörösmarty Mihály Könyvtár szervezésében előadásokat hallgathatunk meg az író munkásságáról és művészi világának különlegességeiről.

2025. április 25. (péntek) 17:00

Posztoljon verset a Bartók téren!

2025. április 11. (péntek) 10:00 - 18:00

Intézményünk ad otthont az irodalmi vetélkedőnek, amely József Attila munkásságáról, életéről, koráról, irodalomtörténeti jelentőségéről és hatásáról szól.

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Jókai-emlékév

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram

Közadat